vlcsnap-2021-09-21-16h15m07s445.png

Jednodniowe warsztaty filmowe online składają się z części teoretycznej oraz praktycznej, polegającej na wykonywaniu zadań w trakcie zajęć.
 

Część teoretyczna została podzielona na trzy segmenty:

Część pierwsza związana jest z postrzeganiem barw. Analizując kilka filmów zapoznacie się ze schematami kolorystycznymi w filmie oraz dowiecie się jak za pomocą barw buduje się w filmie świat, bohaterów oraz ich emocje.

Część druga - opowiadanie obrazem - związana jest z budowaniem głębi, kompozycją kadru, równowagą, ciężarem, kierunkami, wyodrębnianiem, perspektywą, a dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z filmem, zawiera streszczenie podstawowej wiedzy dotyczącej ekspozycji, głębi ostrości, temperatury barwowej oraz właściwości obiektywów.

Część trzecia to montaż. Wiele osób za naukę montażu uważa naukę obsługi programu do edycji video, ale gdyby tak było, to w czasach taśmy filmowej, nauka montażu ograniczyłaby się do "nauczenia posługiwania się" nożyczkami i taśmą klejącą.  Jeśli chcesz się nauczyć obsługi programu to na moim kanale znajdziesz darmowy tutorial programu Adobe Premiere oraz Hitfilm.  Jeśli nie odpowiada Ci forma rapowanego poradnika, to Youtube zawiera setki tutoriali każdego programu do edycji video.

Nauka montażu to zrozumienie, w jaki sposób myślimy i postrzegamy świat, oraz przełożenie tego na język filmowy - w tej części poznacie podstawy gramatyki filmowej, dowiecie się jak konstruować "filmowe zdania" za pomocą wielkości planów jak kontrolować kierunek spojrzenia widza, jak łączyć ze sobą ujęcia oraz sceny, a także poznacie kilka rodzajów montażu.

Po każdym z segmentów przechodzimy do części praktycznej, polegającej na zrobieniu przez Was zdjęć/nakręceniu ujęć oraz omówieniu Waszych prac.
Jest to moim zdaniem część warsztatów, podczas której jesteście się w stanie nauczyć się najwięcej, bo to co wydaje się proste w momencie, gdy tylko na to patrzymy, przestaje takim być, gdy musimy zrobić to sami. Niestety jest to również moment, w którym wiele osób, po kilku ćwiczeniach stwierdza, że się do tego nie nadaje, ale nie oszukujmy się - po jednym dniu warsztatów nie zdobędziesz 5 lat doświadczenia i to trochę jak z nauką pływania - od samego patrzenia jak ktoś pływa nie będziesz w stanie od razu pływać, ale jeśli wiesz co i jak robić, a następnie zaczynasz ćwiczyć, to po jakimś czasie będziesz to robić automatycznie.


Ostatni etap warsztatów to przestrzeń na pytania, które będziecie mogli zadawać (w formie czatu, telefonicznie lub łącząc się za pomocą Skype) w trakcie lajwa na zamkniętej grupie FB, podesłać swoje prace do analizy oraz podzielić się swoimi przemyśleniami.


Po warsztatach otrzymacie dostęp do filmów zawierających streszczenie  przedstawionej przeze mnie wiedzy (całość trwa ok 1h), dzięki czemu w każdej chwili będziecie w stanie powrócić do danego zagadnienia, bez szukania po kilku- czy też kilkunastogodzinnym nagraniu gadającej głowy. 


Zapisy trwają do 17 października 2021 r.
Opłata za warsztaty wynosi 280 zł.
Wystawiamy faktury VAT.
Ilość miejsc jest ograniczona.

Masz pytanie? Napisz na: janusz.filmu@gmail.com